Преглед на Хайдутин
Преглед на Хайдутин
Blog Article
Пространството, което обхваща разказът в поемата, е пространството на българските земи, обозначени с най-важните за българите географски обекти. За всеки българин имената Пирин, Стара планина, Странджа, Бяло море, Дунав, румелийските полета (днешна Тракия) са знаци на българското, родното.
Чувството на недоволство е градирано. Синът на непокорния е продаден, а хората искат от него да бъде като своя баща. Умело подбраните глаголи
След разтуряне на легията от сръбското правителство, Ильо войвода с част от четата си се настанява в Крагуевац. Научавайки за неговото участие в легията, турците отново залавят семейството му и го закарват в затвора в Скопие, където са държани под най-строг надзор.
По-късно хайдутите се намножават толкова много, че дори да изброим всички е трудна задача.
По българските земи, все още живеят българи, които не прекланят глава и не престават да се борят и бунтуват срещу завоевателите.
на учение, изучил се, след което се върнал в селото си. Като видял как „турци и чорбаджии биели и мъчели сиромасите“
Български хайдушки чети участват активно в Гръцката война за независимост, когато редица български хайдути участват на страната на гърците с четите си.
Там мюсюлманите получавали своята „награда“ за насилията, над техните братя и сестри.
е едно от произведенията на Ботев, в които най-силно се проявява въздействието, оказано от фолклорната традиция върху поезията му. Най-ясно личи влиянието на хайдушките народни песни.
Втората част на поемата е истинският разказ за Чавдар войвода.
В Северен Кавказ термина абрек се доближава донякъде до хайдутин – човек хванал гората по лични причини, преминал по-късно в руския език през Кавказката война като нарицателно за банди от планински разбойници, несъгласни с властта.
Славата на този юначен българин се носи от песента. Преклонението пред неговата саможертва се слива с величествената мелодия на природата, разнесла безсмъртието му от
Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка
Хайдутин Лирическият говорител е този, който разказва историята на Чавдар и го прославя. Той съзнава силата на таланта си – убеден е, че дори песента му да не бъде чута от народа, тя ще остане съхранена в българската земя. За лирическия говорител свободата и робството са въпрос на личен избор и тези, които търпят робството, ще си останат роби завинаги.